Triathlon to dyscyplina wytrzymałościowa, w której mamy do ogarnięcia bardzo wiele aspektów technicznych. Technika towarzyszy nam w pływaniu, w bieganiu, w mniejszym stopniu na rowerze. Na technikę musimy zwracać też uwagę przy treningu uzupełniającym. Jednym słowem - ważne. Dbając od technikę będziemy zdrowsi, unikniemy możliwych kontuzji a także, jeśli starczy nam zapału nieciekawych niespodzianek przy wchodzeniu na rower i przy schodzeniu.
Każdej umiejętności technicznej musimy się w życiu nauczyć. Rodzimy się na "zero", więc zrobienie z tego "zero" ładnego wejścia i zejścia zajmie nam mniej lub więcej czasu, zależnie od naszych umiejętności koordynacyjnych i wielu innych czynników.
Dzisiaj przestawię kilka ćwiczeń, które będą pomocne, przy uczeniu się szybkiego ogarniania strefy zmian.
WCHODZENIE NA ROWER
Prowadzenie roweru za siodełko, bieganie z rowerem trzymanym za siodełko
Jeśli ktoś nie ma opanowanego tego elementu, warto od niego zacząć. Najpierw marsz, potem trucht, potem bieg. Rower możemy celowo wyprowadzać z toru jazdy, żeby nauczyć się lepiej nim sterować.
Wchodzenie na rower po zatrzymaniu
Jak już opanujemy bieganie z rowerem trzymanym za siodło, czas nauczyć się na niego wchodzić. Dla osób które nie są jeszcze tak mocno zaawansowane lub nie umieją wskakiwać na rower dobre będzie ćwiczenie, gdzie spokojnie się zatrzymujemy, łapiemy za kierownicę i wsiadamy na rower zadeptując buty, które są przyczepione gumkami [lub nie] do pedałów.
Rozpędzamy rower w ten sposób, po czym wkładamy stopy do butów.
Filmik przestawiający to, jak montujemy buty za pomocą gumek do roweru:
Wskakiwanie na rower z truchtu
Kolejnym etapem nauki będzie wskakiwanie na rower z lekkiego truchtu. Ćwicząc ten element biegniemy z rowerem trzymanym za siodełko, po czym przekładamy ręce na kierownicę i z odbicia z nogi zewnętrznej wskakujemy na rower
I tu zaczynamy od spokojnego tempa i powoli możemy robić to szybciej :-)
SCHODZNIE Z ROWERU
Schodzenie z roweru po zatrzymaniu
Najprostszy sposób zejścia. Dojeżdżając do "belki" z nogami na butach, po prostu się zatrzymujemy i schodzimy. To bezpieczne zejście, przydatne przy trudnych warunkach [na przykład przy mokrej nawierzchni]. Po zejściu z roweru, łapiemy za siodełko i biegniemy do T2.
Schodzenie z roweru podczas jazdy.
Najtrudniejszy element. Dla prawdziwych triathlonowych wyjadaczy lub osób z bardzo dobrą koordynacją. Najtrudniejszym elementem będzie zmiana środka ciężkości podczas przekładania ciężaru ciała na jedną stronę. I to również warto ćwiczyć, jeśli ktoś chce szybko przechodzić z kręcenia do biegu. Jest kilka ćwiczeń które pomogą nam nauczyć się tego elementu
Hulajnoga. Kładziemy nogę zewnętrzną na but a wewnętrzną odpychamy się od podłoża. Ćwiczymy tu utrzymanie środka ciężkości między ciałem a rowerem, delikatnie odpychając rower na zewnątrz. Możemy też ćwiczyć siadanie na siodełko i powrót do hulajnogi.
Przekładanie nogi do przody i przejście do biegu
Ostatnim elementem jest przełożenie nogi do przodu i przejście do biegu. Można jej też nie przekładać i zacząć biec z nogi która jest z tyłu.
Wszystkie te elementy, zależnie od naszego poziomu, możemy sobie sprawnie złożyć w jeden trening techniczny i powtarzać... do skutku :-) czyli do momentu aż nie zacznie wychodzić. Technika zawsze jest o strasznie nudnym ... powtarzaniu. O uważności, cierpliwości i spokoju... Jeśli będziemy cierpliwi to nie ma innej możliwości niż tylko taka, że zacznie wychodzić :-)
Zapraszam również na odcinek na kanale w którym mówię o ...tym samym :-)
留言